Symulator aparatu fotograficznego.

symulator aparatu fotograficznego

Obecnie dzięki rozwojowi technologii fotografia jako rodzaj hobby niezwykle się upowszechniła. Niemal każdy dysponuje smartfonem pozwalającym na wykonanie niezłej jakości zdjęć. Jednak jeżeli zamierzasz traktować fotografowanie nieco poważniej lub masz ambicje zostania profesjonalnym fotografem, to koniecznie musisz liczyć się z zakupem odpowiedniego sprzętu. Oczywiście sprzęt fotograficzny jest drogi i zawsze istnieje szansa, że ​​zakup okaże się nietrafiony, a Ty po prostu wolisz pstrykać fotki swoim smartfonem

Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji, a jest nim symulator aparatu, który możemy znaleźć tutaj: https://camerasim.com/camerasim-free-web-app/. Jest to całkowicie bezpłatna usługa, która pozwala przećwiczyć ręczne ustawienia podczas robienia zdjęć. Oczywiście zasady te działają tak samo zarówno w przypadku lustrzanki cyfrowej, jak i aparatu bezlusterkowego.

Symulator wirtualnej fotografii to także świetna zabawka dla tych, którzy chcą uczyć się fotografii od podstaw. Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że używając wyłącznie automatycznych ustawień, nie rozwiniemy się jako fotograf. Nawet lustrzanka cyfrowa może wykonywać gorsze zdjęcia niż przeciętny smartfon, jeśli nieumiejętnie jej użyjemy.

Dzięki symulatorowi robienia zdjęć możesz sprawdzić, czy używanie standardowego aparatu, naprawdę Ci się podoba i chcesz podążać dalej w rozwoju jako adept fotografii. Wtedy dopiero warto rozważyć zakup sprzętu oraz poszukać publikacji, które pomogą poszerzyć Twoją wiedzę na ten temat.
 

Jak nauczyć się poprawnie robić zdjęcia za pomocą symulatora?

Ta aplikacja pozwala bez wysiłku nauczyć się prawidłowego robienia zdjęć. Można ją również śmiało nazwać wirtualnym symulatorem aparatu fotograficznego.

Symulator ma jednak małą wadę — jest w języku angielskim, ale pomożemy Ci uporać się z potencjalnie niezrozumiałymi terminami.

Pojęcia i interpretacja znaczeń symulatora aparatu:

  • Lighting - oświetlenie
  • Distance - odległość
  • Focal Length - ogniskowa obiektywu
  • M - manual - tryb ręczny M
  • ISO - ISO
  • Aperture - przysłona obiektywu
  • Shutter Speed - migawka (kontrola prędkości)
  • Tripod - statyw
  • Snap photo - spust migawki (musisz wcisnąć, aby zrobić zdjęcie)

symulator aparatu fotograficznego

Zaraz pod wizerunkiem dziewczynki (przed wszystkimi ustawieniami) znajduje się skala, jest to światłomierz. Skala zawiera strzałkę, która zmienia swoje położenie w zależności od ustawień aparatu. Tylko umieszczając ją na środku, można uzyskać prawidłową ekspozycję. Zmieniając ogniskową, możesz analizować, jak zmienia się kąt widzenia przez obiektyw. 

Ustawiając światłoczułość, spróbuj zacząć od wartości ISO 100. Dopiero, jeśli inne ustawienia nie pozwalają na rozjaśnienie klatki, zacznij ją podnosić. Wtedy na wyjściu uzyskasz najlepszą możliwą jakość w określonych warunkach. Pamiętaj, warunki oświetleniowe nie zawsze pozwalają na wykonanie wysokiej jakości zdjęcia. Dlatego profesjonaliści używają dodatkowych lamp błyskowych i doświetleń.

W symulatorze aparatu możesz także skorzystać z dodatkowych trybów. Jednym z nich jest aperture priority, czyli priorytet przysłony. W tym trybie dajesz aparatowi jasne polecenie, że ustawienia migawki pozostają niezmienione. Natomiast możesz wpływać na parametr ISO i przysłonę 
 

Kilka wskazówek dla początkujących.

Jaka jest techniczna istota robienia zdjęcia? Zasadniczo główną ideą jest przechwycenie światła, które przeszło przez obiektyw i trafiło w czujnik aparatu. Aby uzyskać ujęcie wysokiej jakości, konieczne jest wpuszczenie na matrycę ściśle określonej ilości światła. Nie więcej i nie mniej. Dokładnie to robimy, zmieniając ustawienia w naszym sprzęcie.

Ilość światła jest kontrolowana przez przysłonę obiektywu, szybkość migawki i regulację czułości. Te trzy parametry są najważniejsze. Natomiast wirtualny symulator aparatu pomaga zrozumieć, jak to się robi. Oczywiście sprawne posługiwanie się symulatorem nie zrobi z ciebie fotografa. Jeżeli chcesz nauczyć się profesjonalnie fotografować, musisz przeczytać więcej niż jedną książkę o fotografii i, jeśli to możliwe, uczęszczać na kursy dla fotografów. Możesz także pobrać kilka kursów online dotyczących fotografii i edycji zdjęć.

Wracając do początku artykułu, chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie chodzi jedynie o to, jak nauczyć się fotografować? Lepiej jest zadać sobie pytanie: jak nauczyć się robić piękne zdjęcia? Dopiero zdobywając taką umiejętność, możesz czerpać prawdziwą przyjemność ze sztuki fotografowania.