Jeżeli uwielbiasz fotografię i jest to Twoja autentyczna pasja, to przede wszystkim powinieneś postawić na rozwijanie swoich umiejętności, a co za tym idzie intensywną praktykę. Z pewnością beztroskie pstrykanie zdjęć również może sprawiać przyjemność, jednak większa świadomość i gruntowne zapoznanie się przede wszystkim ze swoim aparatem fotograficznym, zapewne wpłynie korzystnie na jakość Twoich zdjęć.
Czym jest programowalna automatyka, czyli tryb P?
Programowalna automatyka to jeden z trybów fotografowania oznaczony literą P. Jest on najodpowiedniejszy dla początkujących fotografów, zaraz po całkowitym trybie automatycznym. Łączy on automatyczne ustawianie ekspozycji, z możliwością manualnego ustawiania pozostałych parametrów, które w znacznym stopniu wpływają na efekt końcowy oraz na sposób robienia zdjęć. Tryb P, czyli programowalną automatykę posiadają niektóre aparaty kompaktowe, oraz praktycznie wszystkie aparaty cyfrowe.
Za co odpowiada tryb P w aparacie fotograficznym?
Programowalna automatyka odpowiada za wiele istotnych funkcji w aparacie.
Dlatego też warto zapoznać się z jej możliwościami i spróbować zastosować ją w praktyce.
Tryb P między innymi pozwala na:
- Automatyczne ustawienie wartości przysłony oraz czasu otwarcia migawki, to znaczy określa właściwą ekspozycję.
- Ustawienie także innych parametrów, takich jak balans bieli, czułość ISO, zdjęcia pojedyncze lub seryjne, wykonywanie pomiaru oświetlenia fotografowanej scenerii. W zależności od posiadanego modelu aparatu tryb ten może mieć wpływ również na kilka innych funkcji.
Fotografując w trybie P musimy także samodzielnie ustawić niektóre parametry.
Chodzi o ustawienie automatycznej czułości oraz automatycznego ustawienia balansu bieli.
Prawie wszystkie modele aparatów cyfrowych mają takie możliwości.
Każdy program przypisany w aparacie fotograficznym dla trybu P, dobiera odpowiednią wartość przysłony oraz czasu naświetlania. Jeśli więc czułość, która została
ustawiona przez fotografa jest stosunkowo niska, a oświetlenie scenerii bardzo słabe, to program automatycznie dobierze dłuższy czas ekspozycji i zdjęcie może być poruszone. W szczególności, jeśli aparat nie zostanie właściwie ustabilizowany.
Dokładniej rzecz ujmując, to jeśli aparat poruszy się w trakcie naświetlania, ponieważ trzymające go ręce, mają skłonność do drżenia, choć podczas fotografowania możemy tego nie zauważać, to zdjęcie może wyjść nieostre. Właśnie dlatego, jeśli konkretny, wybrany przez program czas otwarcia migawki jest tak długi, że może skończyć się to poruszeniem
aparatu w czasie naświetlania, to program sterujący aparatem zwykle informuje o tym fotografa. Po prostu zazwyczaj na wyświetlaczu cyfrowym ukazuje się pulsująca na czerwono ikona aparatu.
Wykonując zdjęcia w trybie P musimy także zadbać o właściwe ustawienia balansu bieli, które będzie adekwatne do rodzaju oświetlenia w fotografowanym otoczeniu. Może to być oświetlenie słoneczne, żarówka, czy też świetlówka. Możemy także zdecydować się na wybór automatycznego balansu bieli, co znacznie usprawni nam robienie zdjęć. Jest to wręcz wskazane, ponieważ znacznie ułatwia pracę.
Z kolei jeśli mamy ręcznie ustawiony balans bieli, zgodny z oświetleniem fotografowanej scenerii, to niekiedy odwzorowanie kolorów może być zniekształcone. W skrajnych przypadkach kolory mogą być nawet całkowicie inne, niż w rzeczywistości. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie ustawienie tego parametru.
Jeśli chcesz rozwijać swoje fotograficzne umiejętności, to zdecydowanie powinieneś korzystać z manualnych trybów swojego aparatu i samodzielnie ustawiać niektóre parametry. Dzięki temu będziesz miał większy wpływ na rezultat swoich fotograficznych obrazów i tym samym możesz czerpać dużo większą satysfakcję ze swojej fotograficznej sesji.
Wyjątkowo udane ujęcia warto także zamienić z cyfrowej formy w papierową i skorzystać z popularnej usługi, którą jest wywołanie zdjęć online.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wywoływania zdjęć online!