Jak zrobić rozmyte tło na wykonanym zdjęciu?
Dlaczego mamy zainteresować się efektem rozmytego tła? Dzięki temu zabiegowi w prosty sposób uzyskujemy pełne skupienie widza na eksponowanym przez nas obiekcie. Szczegóły tła rozmywają się tworząc interesującą powierzchnię do prezentowania naszych pomysłów.
Jak uzyskać taki efekt?
Przede wszystkim musimy skupić się na trzech czynnikach wpływających na głębię ostrości, jednym z nich jest odległość od obiektu, kolejnym przysłona, a trzecim ogniskowa.
Jeżeli chodzi o przesłonę to im mniejsza jej wartość tym wyraźniejszy efekt rozmycia. Interesuje nas wartość przysłony ustalona na ( f/1.4, f/1.8, f/2.0) Większa wartość przysłony f/8, f/11, f/22 ustala ostry pierwszy i drugi plan
Pamiętajmy też, że im bliżej ustawiamy się względem fotografowanego obiektu tym łatwiej uzyskamy rozmyte tło. Podobnie jeżeli tło jest w większej odległości od obiektu, łatwiej uzyskać interesujący nas efekt.
Możemy też posłużyć się ogniskową stopniowo wydłużając ją. Najlepiej użyć teleobiektywu i ustawić ogniskową na około 300 mm.
Wykonywanie fotografii z rozmytym tłem może stać się interesującym doświadczeniem, który rozwinie nasz warsztat, a wywołane zdjęcia urozmaicą naszą kolekcję.