Żyjąc w epoce fotografii cyfrowej, mamy właściwie nieograniczone możliwości robienia zdjęć. Fotograficzne pliki zapisujemy na karcie SD lub na dysku komputerowym i nie musimy się ograniczać z ilością zdjęć. Dawniej klisza filmowa pozwalała na zrobienie optymalnie 36 zdjęć i nie mieliśmy również wpływu na ich formę. Ostateczny rezultat mogliśmy zobaczyć, dopiero po wywołaniu kliszy. Zapewne każdy posiada rodzinne albumy z klasycznymi, starymi fotografiami. Dlatego też warto o nie prawidłowo zadbać, aby zabezpieczyć przed zniszczeniem, wartościowy kawałek historii.
Dlaczego warto ocalić stare fotografie?
W każdym domu znajduje się, przekazywana nieraz od pokoleń kolekcja starych, rodzinnych fotografii. Z całą pewnością oprócz albumów z najbliższymi członkami naszej familii, posiadamy także zdjęcia dalekich krewnych lub starych znajomych naszych przodków. Zapewne najbardziej lubimy zdjęcia, na których widnieją nasi bliscy z dzieciństwa. Dlatego też pieczołowicie przechowujemy je w ozdobnych albumach. Natomiast stare zdjęcia przedstawiające nieznane nam postaci, niejednokrotnie trzymamy w pudełku po butach, albo w niezbyt przemyślany sposób przechowujemy je w szufladzie. Warto jednak zadbać także o archiwizowanie i opisanie starych zdjęć. Oczywiście musimy zrobić to w miarę swoich możliwości oraz wiedzy na temat osób przedstawionych na fotografiach. Warto więc przejrzeć je razem ze swoimi rodzicami, czy też dziadkami, zdobyć informacje na ich temat i następnie opisać na odwrocie np. datę, miejsce oraz imię i nazwisko przedstawionych postaci. W ten prosty sposób przyczynimy się do zarejestrowania nie tylko danych o naszej rodzinie, ale i do ogólnego uzupełnienia historii. Stare fotografie są skarbnicą wiedzy o przeszłości. Przedstawiają ówczesną architekturę, motoryzację, modę oraz tradycję. Poza tym, w wielu domowych kolekcjach można znaleźć prawdziwe perełki, z punktu widzenia artystycznego. Po prostu często trafiają się piękne, studyjne zdjęcia, które pokazują tamtejsze twarze, stroje, fryzury itd. Właśnie dlatego powinniśmy ocalić stare fotografie, nie tylko ze względu na pamięć o swoich bliskich, ale także po to, aby uchronić od zapomnienia dawne, fotograficzne techniki, materiały oraz bezcenną wiedzę o dawnych czasach i ludziach.
W jaki sposób należy dbać o tradycyjne zdjęcia?
Nasze rodzinne zdjęcia to prawdziwa skarbnica wiedzy o przodkach oraz autentyczny zapis dawnych czasów. Właśnie z tego względu powinniśmy czuć się zobowiązani, aby właściwie zadbać o stare fotografie z domowej kolekcji. Oprócz tego doskonałym pomysłem, aby przedłużyć życie swoich zdjęć, jest ich digitalizacja, czyli zapisanie ich również w formie cyfrowej. Oczywiście możemy wykonać to samodzielnie lub też zlecić to zadanie wybranemu laboratorium fotograficznemu. Będzie to Twój własny wkład w ocalenie historycznych dowodów i z pewnością zostanie ten fakt doceniony przez kolejne pokolenia. Właśnie dlatego dobrze jest zrobić rodzinny wywiad i opisać swoje zdjęcia. Może okazać się to niełatwym zadaniem, ale z pewnością warto spróbować.
Tradycyjne, papierowe zdjęcia należy przechowywać w adekwatnych do tego celu albumach fotograficznych lub w pudełkach na fotografie. W tym drugim przypadku warto poprzekładać je pergaminem, aby uniknąć ich sklejenia i tym samym uszkodzenia. Poza tym powinny być one przechowywane w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Bardzo stare fotografie, które zostały wykonane za pośrednictwem szlachetnych technik, należy przechowywać pojedynczo, w specjalnych do tego celu pudełkach z bezkwasowego kartonu, poukładane w poziomej pozycji. Natomiast stare, fotograficzne klisze powinniśmy trzymać w poliestrowych albo bawełnianych obwolutach. Z kolei jeśli w swoich rodzinnych zbiorach posiadacie stare, szklane negatywy, to również należy przechować je w szczególny sposób. Również powinniśmy je przechowywać pojedynczo, w obwolutach czteroklapowych oraz ułożyć w specjalnym tekturowym pudełku.
Serdecznie zapraszamy do przejrzenia naszej oferty!