Co to jest trójkąt ekspozycji?

 

Jeżeli uwielbiasz fotografować i chcesz rozwijać swoje umiejętności, to musisz zrezygnować z robienia automatycznych zdjęć. Aby mieć większy wpływ na końcowy rezultat i zrobić dobrej jakości, wyraźne zdjęcie nie powinieneś korzystać z trybu automatycznego, tylko z jednego z trzech trybów aparatu np. w pełni manualnego trybu M lub z trybów półautomatycznych A, lub S. 
 

  1. Co to jest trójkąt ekspozycji?
  2. Jakie parametry określają trójkąt ekspozycji?
  3. Jak przełączyć aparat, aby ustawić trójkąt ekspozycji?

 

Co to jest trójkąt ekspozycji?
 

Jeżeli chcemy robić lepszej jakości zdjęcia, to musimy zaznajomić się z terminem, jakim jest trójkąt ekspozycji. Tworzą go trzy parametry, które są odpowiedzialne za ilość światła padającego na matrycę i tym samym za prawidłowe naświetlenie zdjęcia. 

Należą do nich:

  • ISO – czułość matrycy
  • Przysłona
  • Czas naświetlania

 

Zdjęcie powinno być właściwie naświetlone, to znaczy musimy ustawić w aparacie prawidłową ekspozycję, czyli właściwą ilość światła, która dostaje się obiektywem do aparatu i następnie pada na matrycę. Istotne jest, aby zdjęcie nie było nadmiernie prześwietlone tzn. ze zbyt dużą ilością białego obszaru na zdjęciu, chociaż w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Po prostu przez nadmiar światła aparat nie zarejestrował koloru. Oczywiście na zdjęciu nie powinny znaleźć się również obszary niedoświetlone tzn. czarne lub bardzo ciemne.
 

Jak przełączyć aparat, aby ustawić trójkąt ekspozycji?

 

Aby ustawić trójkąt ekspozycji, musimy przełączyć swój aparat w tryb manualny. W tym celu powinniśmy w odpowiedniej pozycji ustawić pokrętło wyboru programu. Najczęściej znajdują się na nim symbole oznaczone literami M, A, S lub M, Av, Tv. To właśnie one odpowiadają za manualne lub półautomatyczne tryby aparatu fotograficznego.

 

Oto tryby aparatu, dzięki którym będziesz mógł ustawić trójkąt ekspozycji:

 

  • M – tryb całkowicie manualny tzn. samodzielnie ustawiasz ISO, czas oraz przesłonę.
  • A lub Av – tryb półautomatyczny pozwala na samodzielne ustawienie wartości przysłony, oraz wartości ISO chyba że włączysz automatyczne ISO, to czas ustawi za ciebie aparat.
  • S lub Tv – tryb półautomatyczny pozwala na ustawienie czasu ekspozycji, oraz wartości ISO, natomiast przysłonę ustawia aparat.

 

Jakie parametry określają trójkąt ekspozycji?

 

Trójkąt ekspozycji  określają trzy wspomniane wcześniej parametry:

 

  • Pierwszym z nich jest ISO, czyli czułość matrycy. Im wyższe ISO, tym większa podatność kiedyś kliszy filmowej, dzisiaj matrycy na naświetlanie. Oznacza to, że przy wysokim ISO, aparat potrzebuje o wiele mniej światła, aby zarejestrować obraz. Właśnie dlatego w jasny, słoneczny dzień powinniśmy ustawić jak najniższą czułość matrycy o wartości np. ISO 100. Z kolei wieczorem lub robiąc zdjęcie w pomieszczeniu powinniśmy ustawić wysoką czułość np. ISO 1600 lub nawet ISO 3200. Dzięki temu będziemy mogli ustawić krótszy czas naświetlania i zrobić zdjęcie z ręki, czyli bez użycia statywu.
     
  • Kolejnym parametrem jest odpowiednia wartość przysłony, która jest mierzona w tzw. wartościach f. Przysłona jest odpowiedzialna za stopień przymknięcia specjalnej bariery wewnątrz aparatu, a dokładnie wewnątrz obiektywu. Jeżeli tworzy ona niewielki otworek, który przepuszcza minimum światła, to oznacza wysoką wartość przysłony np. f22, f16, czy też f11. Z kolei w pełni otwarta przysłona sprawia, że na matrycę pada tyle światła, na ile pozwala obiektyw. W pełni otwartą przysłonę określają wartości takie jak: f1.2, f1.4, f1.8, f2, f2,8 lub f4. Upraszczając, im niższa wartość f, tym obiektyw jest jaśniejszy, co pozwala na zebranie większej ilości światła. 
     
  • Ostatnim z parametrów, które określają trójkąt ekspozycji, jest czas naświetlania. Jest to wartość, która odpowiada za długość otwarcia migawki znajdującej się przed matrycą aparatu. Kiedy naciskamy spust migawki, czyli przycisk, przy pomocy którego, robimy zdjęcie, migawka otwiera się, odsłaniając matrycę. Podczas fotografowania na matrycę pada światło, a następnie migawka się zamyka. Im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła pada na matrycę. Czas naświetlania zawsze mierzony jest w sekundach i ułamkach sekund np. 15” to 15 sekund otwarcia, 1” to jedna sekunda otwarcia, 1/30, czy też 30 to jedna trzydziesta sekundy otwarcia. 

 

Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem fotografii i chcesz poprawić swoje umiejętności, to nie powinieneś obawiać się trybu manualnego w aparacie i powinieneś wypróbować różne możliwości i parametry. 

Polecamy i życzymy kreatywnych pomysłów!